Vše pro stlačený vzduch a chlazení kompresory - chladící jednotky - generátory dusíku
prodej-kompresoru.gif, 556B montaz-kompresoru.gif, 1,7kB servis-kompresoru.gif, 1,6kB kontaktni-informace-kompresory.gif, 2,1kB
Rychlý kontakt
2e plus s.r.o.
Trabantská 270
190 15 Praha 9
+420 281 917 430
info@2e.cz

Kompresory obecně

Dotazy týkající se obecně kompresorů, výběru správného typu kompresoru a se správnými technickými parametry, zapojení kompresorů apod.

Co si mám rozmyslet než si pořídím kompresor?
První a klíčový bod před nákupem kompresoru je k čemu kompresor vlastně potřebuji?
  1. Základem je množství vzduchu (výkon - udává se v m3/hod nebo l/min)
  2. Pracovní tlak (udává se v bar)
  3. Kvalitu vzduchu (zbytkové množství oleje, které může stlačený vzduch obsahovat, zbytkové množství mechanických nečistot a rosný bod stlačeného vzduchu)
  4. Jak často bude kompresor pracovat?
Co mám připravit v dílně pro správný provoz kompresoru?
Pro správný provoz kompresoru je důležité připravit místo, které bude bezprašné, dobře odvětrané a teplota v místnosti by neměla být nižší než 5 °C, avšak max. 30 °C. Pokud přivádíme do kompresorové stanice vzduch z venkovního prostředí je vhodné ji situovat na jinou světovou stranu než jih. Při připojení na elektřinu je důležité zajistit dostatečné jištění (dle manuálu výrobce kompresoru) - nejvhodnější je jištění typu C nebo typu D. Pro napojení na potrubní rozvody je vhodné umístit mezi kompresor a potrubní rozvod pružný element (např. hadice nebo kompenzátor), aby se chvění kompresoru nepřenášelo na potrubí.
Kdy se mi vyplatí využívat teplo vzniklé z kompresoru?
Teplo vzniká z každého kompresoru, ale pro využití tepla je nutné udělat finanční analýzu, zda teplo využívat nebo ne. Je potřeba zvážit, zda další investice pro využití tepla přinese příp. úspory při vytápění. Obecně se využití tepla ekonomicky vyplatí u kompresorů s větším příkonem než 15 kW.
Je nutné zvážit hlučnost pří výběru kompresoru?
Při nákupu kompresoru je hlučnost důležitým hlediskem při jeho výběru. Dnešní pístové kompresory jsou podstatně tišší než výkonnostně stejné kompresory před 20 lety, ale přesto je jejich hlučnost cca 80 dB(A). Tato hlučnost je pro lidské ucho stále velmi vysoká. Proto se při volbě kompresoru musíme rozhodnout, zda kompresor umístíme do prostoru, kde se hluk zachytí nebo zvolíme kompresor s nižší hlučností. Zde můžeme zvolit buď šroubový kompresor nebo pístový odhlučněný kompresor.
Jak pracují šroubové kompresory ?
Šroubové kompresory pracují na principu stlačování vzduchu ve šroubovici kompresorového bloku t.j. dvě šroubovice se po sobě odvalují a tím zmenšují prostor, kde se vzduch stlačuje. Důležitou funkci při této činnosti má olej, který utěsňuje prostor mezi šroubovicemi a zároveň odvádí teplo, které vzniká při stlačování. Při této činnosti se do stlačeného vzduchu dostane určité množství oleje, které se musí odstranit před výstupem stlačeného vzduchu v separátoru.
Jsou šroubové kompresory ekonomické ?
Ekonomika nebo efektivita kompresoru se dá vyjádřit tzv. měrnou spotřebou která je vyjádřena množstvím spotřebované elektrické energie potřebné pro stlačení 1 m3 vzduchu. Tato měrná spotřeba se stále snižuje hlavně u šroubových stupňů, kde výrobci stále zdokonalují křivky šroubovic. Obecně se počítá u všech kompresorů se spotřebou mezi 70 až 130 W/m3. Pístové kompresory se pohybují mezi 100 až 130 w/m3. Šroubové kompresory mezi 70 až 100 W/m3. Obecně můžeme u šroubových kompresorů říci, že čím je kompresor větší po stránce velikosti elektromotoru tím bývá ekonomičtější.
Jak pracují pístové kompresory?
Pístové kompresory pracují na principu stlačování vzduchu pístem ve válci. Na horní části pod tzv. hlavou je ventilová deska, kde jsou umístěny sací a výtlačné ventily. Písty jsou upevněny na ojnici, která je na hřídeli a ta je poháněna pohonnou jednotkou buď elektromotorem nebo dieslovým motorem. Tyto kompresory jsou buď olejové nebo bezolejové. Olejové kompresory jsou ty, kde v procesu stlačování jsou písty mazány z střikem z olejové vany. Bezolejové kompresory mají pístní kroužky z materiálu, kde není nutné je mazat. Často to bývá teflon nebo jemu podobné materiály.
Jak mám provádět údržbu pístového kompresoru?
Údržba pístového kompresoru se dá rozdělit na dvě části - pravidelná cca 1 x týdně, dlouhodobá 1 x ročně. Při pravidelné týdenní údržbě je nutné vypouštět kondenzát ze vzdušníku uvolněním šroubu nebo kohoutu pod vzdušníkem, kontrolovat množství oleje při nižší hladině jej doplnit a zkontrolovat vzduchový nasávací filtr příp. jej vyčistit profukem. Při roční údržbě vyměnit olej, zkontrolovat napnutí řemenu, když jej kompresor má
Zeptejte se nás
Cancel

© 2013 - 2021 2e plus s.r.o. | Created by Tomáš Baxa & Design by - Grafické studio